Mantar Misel üretimini sizlere basitce anlatmak isterim.
Tüm işlemler çok hassas sterilizasyon gerektirir.
Öncelikle bir agar ortamı hazırlanır ve İstiridye mantarının yaprağının sap ile birleşme yerine yakın kısmının içinden bir parça alınır. Agar ortamında çimlenmesi sağlanır. Böylelikle sağlıklı hifler elde edilir. Bu elde edilene mantar miseli ana kültürü denir.
Bu ana kültür daha sonra dane Misel olarak kullanılacak aktarma araçlarına aşılanır (bulaştırılır).
Dübel, dal parçaları, talaş gibi birçok doğal ürün, tahıl taneleri gibi Misel taşıma aracı olarak kullanılabilmektedir. Tahılların birçoğu bu amaca hizmet edebilir. Her materyalin kendine göre özellikleri farklıdır. Yaz aylarında kullanılan Misel ile kış aylarında kullanılan Misel farklı olmalıdır. Biz firma olarak yazın yüksek sıcaklıklara dayanabilen miseller üretiyoruz. Kış aylarında ise düşük ısı ve soğuklara dayanıklı ve dirençli miseller üreterek, üretici ve müşterilerimizi koruyoruz. Bu tarz bir uygulama başka bir firmada yok.
Elde edilen tahıl tanelerine de ana kültür denilir. Tahıl taneleri daha sonra çoğaltma işleminde kullanılır ve ortaya F1 miseli çıkar. F1 olan miseller satışa sunulmalıdır. Türkiye’de F4 – F5 jenerasyon Misel satan ve bundan dolayı üreticilerini zarara uğratan firmalar mevcut.
F4 – F5 nedir? Nasıl zarar verir?
Bu miselleden elde edilecek Kompost sargısı normal sürede ve gayet normal şekilde sarımını tamamlar fakat hasat döneminde mantar vermez yada şekil bozukluğu olan Ur gibi şekiller ortaya çıkarır.
Bu Ur Beyaz mantar hastalığı olan kuru kabarcık Hastalığı’na şekil olarak benzerlik göstermektedir.
Birçok firma F sayısına yani çoğaltma katsayısına dikkat etmez ve umursamaz. Bu sebeple İstiridye mantar tohumu yani Misel aldığınız yere dikkat etmelisiniz.

istiridye-mantari-uretimi-ve-misel-satisi