İstiridye mantarın tanınması ve üretilmesi oldukça yeni olmasına rağman, istiridye mantar misel üretimi ancak mantarın özel koşullarda yetiştirilmeye başlamasından sonra gerçekleştirilmiştir. İlk üretilme aşamasında mantar yıkama suyunun gübre üzerine serpilmesi ve böylece mantarı yıkama sırasında şapkanın altında bulunan lamellerden suya karışan sporların gübre içinde çimlenip, misel ve daha sonra mantar oluşturmasıyla yetiştirilmiştir.

Daha sonraki üretim aşamaların da, mantar yetiştirilmiş eski yataklardan alınan parçaların yeni ortamlara karıştırılması, ilkel biçimde de olsa mantar tohumluğunun kullanılması başlangıcı olmuştur. Bu suretle, 19. yüzyılın başlarında koyun ve inek gübreleri, yaprak çürüntüleri, deri yapımında kullanılan palamut tohum ezmesi gibi organik kompost maddeler üzerine misel atılması ve burada gelişen misellerin alınıp, yetiştirme ortamına karıştırılması, ilk gerçek tohumluk misel üretim tekniği olmuştur.

Mantar miseli bölümümüzde aldığınız 250 kilo ve üzeri miseller özel bir fiyatlandırma ile sizlere sunuluyor. İstediğiniz miktarda istiridye mantar misellerini ambalajlanarak sevkiyat için hazır hale getiriyoruz. Tüm bu aşamalarda kalite ve hijyen standartlarını sıkı bir şekilde takip ediyoruz.

istiridye-mantari-uretimi-ve-misel-satisi