Günümüzde satılabilirliği yüksek 2 tür kültür mantarı üretmek mümkün. Bunlardan birincisi latince adıyla Agaricus bisporus yani halk arasında beyaz mantar olarak adlandırılan mantar, diğeri ise yaprak mantarı yani İstiridye mantarı.

Beyaz mantarın fazla işçilik gerektirmesi ve çok fazla hastalığının olmasının yanı sıra kar marjı çok düşük. Kimyasal ilaç kullanımı inanılmaz derecede fazla.
Ikinci olarak size bahsedeceğimiz tür ise Pleurotus ostreatus halk tabiriyle istiridye mantarı. Kayın, kavak, kulak, yaprak ve lstlridye mantarı bildiğimiz ve anıldığı isimleri.

Beyaz mantarın yetiştirilmesi konusunda kimseye bir tavsiyem yok. Tasvip etmediğim bir mantar türü. Çünkü üreticiler kazanç elde edemiyorlar.
Ikinci olarak andığımız ve uzun yıllardır üretimini yaptığım mantar türü yani istiridye mantarı.
İstiridye mantarını üretmek isteyen herkese her konuda yardım eder ve denetimlerimizi paylaşırız. Üretici olmak isteyen bir kişinin öncelikle yapması gerekenler şeyler şöyle:
1. Elektrik ve su sorunu olmayan bir yer bulmalıyız. Bu yer betonarme bir bina yada depo veya ahır olabilir. Eğer ki bu imkanımız yoksa o halde Hollandalıların benimsediği üretim yöntemini uygulayabiliriz. Yani yalıtımlı mantar serası. Bu tarz bir uygulamayı Türkiye’nin birçok bölgesinde başarıyla uyguladık ve bu konuda bilgi ve tecrübeye sahibiz. Başarı kazandığımız bir üretim yöntemi. Yalıtımlı mantar serasını Ankara’da çözüm ortaklarımızdan olan bir firma da 3000 TL’ye sipariş verilebiliyoruz. Bu sera 7 metre X 14 metre alana uygulanan ve toplam’da 98 m2 bir alan kaplayan bir çözüm. Bu sera’ya toplamda 20 Ton Kompost yerleştirilebilmekte. Burdan toplamda %40 verimle 7-8 ton arası mantarı 60 günlük hasat süresinde elde edebilmekteyiz. Türkiye pazarında 2 çeşit Kompost bulmak mümkün saman ve pamuk. Biz uzun yıllardır pamuk kompostunu başarı ile uygulamakta ve yüksek verim elde etmekteyiz. Saman kompostunda %20 civarında verim elde edilebilmekte fakat maliyetleriniz %23 civarında olmakta. Neticede bu verimsizlik dolayısıyla üreticiler batmakta. Yüksek verimi saman kompostundan elde etmek mümkün değildir hatta imkansızdır. Kompost hammaddesi olarak pamuk kullanıyor ve bunun rahatlığını yaşıyoruz.

2. İhtiyaç duyduğumuz alanın mimari yapısının dikdörtgen tarzında olması havalandırma için iyi netice almamızı sağlayacaktır.

3. Tercih edilen ve karar kılınan alan ile ilgili tarafımıza bilgi verebilirsiniz. Neticesinde sizi şehrinizde ziyaret edecek tespit edilen ve yapılması gerekli konular hakkında tarafınıza bir rapor ve iş planı çıkarılarak teslim eder veya mail atarız. Sonrasında yer ile ilgili düzenlemeleri yapabileceksiniz.

4. Siz üretimhane’yi düzenlerken bizlerde kompostunuzu hazırlayacak ve kuluçkasını sağlıklı bitirmesi için iklimlendirmesini hassasiyetlerinde yapacağız. 40-45 gün neticesinde kompostun sarım süresi bitecek ve mantarın çıkmasına 1 hafta kala sizin deponuza sevk edilecek. Mantarınız 1 hafta- 10 gün içinde çıkacak. Üretim süresince yapmanız gerekenleri sizlere uygulamalı bir şekilde öğretecek ve hasat süresince hep yanınızda olacağız. Gerekli gördüğünüz tüm zamanlarda bir ziraat mühendisi size yollanacak ve sorunlarınızın çözümüne yardımcı olunacak. Sizi aileden kabul edecek ve asla yalnız bırakmayacağız.

5. Üretim sonrası mantarınızın satışında lokal çözümler sağlayacak ve ürünlerinizi günün en yüksek fiyatından satmanızda yardımcı olacağız. Uzun yıllardır sektörde olduğumuz için alım yapan toptancıları tanımakta ve sizleri onlarla tanıştırmaktayız.
Sadece üretim değil aynı zamanda pazarlamada bu süreçte çok önem arz etmekte. Bu dönemde satışınızı kolaylaştırmakta ve sıkıntı çıkmamasını sağlamaktayız.

 mantar-uretimi


mantar-uretimi