1. Merhaba Abdullah,
Daha önceden telefonla tanıştığımız için resmiyeti bir kenara bırakıyor ve konuya giriş yapıyorum. Seninle tanışalı neredeyse 2 yıl oldu. Bu süre zarfından imkânsızlıklarımdan dolayı alışveriş etme imkânımız olmadı.
Sebebine gelecek olursak; istiridye mantar üretimine başladığım tarihlerde adını duydum fakat inanılmaz derecede Mantarcılık sektöründe iddialıydın. Ve iş yapmadık.
İlk kompostumu ÇATALCA’DA Mantarcılık yaptığını sandığım bir firmadan almıştım ve daha sonrasında seninle irtibata geçmiştim.
Ve… Sen aldığım Kompost’tan memnun kalmayacağımı, üzüleceğimi, maalesef zarar edeceğimi ve bu sözleri zamanla anlayacağımı söyledin.
Ne yazık ki, HAKLI çıktın.
Daha sonraları maddi sıkıntılar nedeni ile maalesef yine iş yapamadık. Ayrıca Denizli’den buralara kadar Mantar kompostunu getirip de istiridye mantar yetiştiriciliği yapılır mı diye de kendime soruyordum. Kompost getirmeye de sıcak bakmadığımdan, senin deyiminle ” kendi ameliyatımı kendim yapmaya ” karar verdim.
Her ne kadar da sana kompost nasıl yapılır diye defalarca sorsam da, İstiridye Kompost formülünü olan meslek sırrını benimle paylaşmadın.

Hakkını teslim etmek zorundayım; mantar işini iyi bilen birisin. Bu fikre nasıl vardım?
Geçen hafta sana ait olan bir kompost geçti elime. Meraklandım acaba nasıl netice alacağım diye? Fakat öyle böyle değil her tarafından Pin fışkırdığını görünce, Abdullah Konak bu işi biliyor dedim.
Ancak, verimin ne olacağını bilemeyeceğim için; sadece gördüğümü söylüyor ve verimi hakkında konuşamıyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşcakal.
Sana kolay gelsin.

Haldun ERSÖZ
0534 828 ** **
ERTES San. Tic. Ltd. Şti.
Çorlu

2.Merhaba,
Ben Ankara’dan Fatih İstiridye mantar üretimi yapıyorum.
6 ay kadar önce, Bilgisayarın başında oturmuş ne iş yapabilirim diye araştırırken Abdullah Konak bey’in istiridye mantar yetiştiriciliği hakkındaki yazıları ile karşılaştım. Aramaya karar verdim ve sonrasında işler çok hızlı gelişti. Abdullah Konak ile telefon da yirmi dakika kadar konuştuktan sonra bana diğer İstiridye mantar kompost üreticisi firmalar ile de konuş ve en son bana gel dedi. Kendisini araştırdım, sordum, soruşturdum ve diğer istiridye mantarı yetiştiren ve kompost satışı yapan kişilerle de görüştüm. İnanır mısınız bilmem ama diğer firmalar bırakın konuşmayı, telefonlara cevap vermeyenler bile olduğu gibi, ulaşabildiklerim içinde kompost satmaktan başka hiç bir düşüncesi olmayanlar çoğunluktaydı. Onlara istiridye mantarı para kazandırır mı diye soruyorum fakat onlar beyefendi kaç ton İstiridye mantar kompostu alacaksınız diye soruyorlardı. Hatta siz kararınızı verin öyle konuşalım diyen bile oldu. Bir kaç firmayla daha görüştüm ancak hiç memnun olmadım. Abdullah beyle iki gün sonra telefonla tekrar konuştum ve o konuşmada kompost siparişini verdim. Buraya dikkat edin kendisini hiç görmeden sipariş verdim. Telefon konuşmasından sonra, ben ertesi sabah hesabına 22,000 TL yatırdım. Üç gün sonrada, kendisi beni çağırdı “Denizli’ye gel, Kompost üretim işletmemi gör’’ dedi ve ben yola çıktım. Beni karşıladı, yerini gördüm. Mantar işletmesini görerek ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım ve memnun oldum.

Sarımı tamamlanmış İstiridye mantar Kompostum bana 35 gün sonra geldi. 4 gün içinde de Mantarları toplamaya başladım. Abdullah Konak bey o kadar sabırlı biri ki; ben günde 12 veya 13 kez kendisini aradım. Sabırla, her soruma cevap verdi. Mantarını toptancılara satma diyen defalrca söyledi, ancak fazlasını ve satamadığın kısmını toptancılara vermemi, ama asıl kar getirecek satışın pazarda yapılacağı konusunda beni ikna etti. Yetiştirdiğim İstiridye mantarını kendin satmalı ve nihai müşteriyle buluşturmalısın dedi. Tabi ben o an Abdullah beyi dinlemedim. O kadar masraf yaptım, bir de semt pazarına çıkıp kendim mi satacağım gibisinden düşündüm. Meğerse bu semt pazarları ne bereketliymiş arkadaş. Ben toptan 6 TL’ye satarken semt pazarında Mantarımı 14 – 15 TL arasında satmaya başladım. Pazarım kuruldu, mantarım yetişiyor. Allah Abdullah Konak Bey’den razı olsun.

Nakliye esnasında kompostlardan 70 tanesi hasar görmüştü. Bunu Abdullah beye söyledim bana 70 taneye karşılık 110 tane gönderdi. Benim yerim Ankara Esenboğa hava limanı yakının da. Yanıma uğrayın, yerime bakın, hala onun müşterisiyim. Bu anlattıklarım benim yaşadıklarım. Beni arayın, ne isterseniz sorabilirsiniz. Bazıları sen Abdullah beyin çalışanı falan mısın diyorlar? Öyle birşey yok. Ankara ulusta esnafım, ikinci işim istiridye mantarı yetiştirmek.

referanslar